ВСЕ, ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ВІКОНІ КОНСТРУКЦІЇ
Поради архітектора
LitinskyandLitinsky. com

 

Це третя стаття з циклу моїх статей "Поради архітектора" присвячених темі будівельних матеріалів і конструкцій тим людям, які мають бажання побудувати собі, але не можуть визначитися з вибором конструкції. Останнім часом з'явилася велика кількість компаній на нашому вітчизняному ринку, в сфері виробництва віконних систем. Така велика кількість брендів привносить плутанину, адже кожен з них наполягає на ексклюзивності своїх інженерних рішень. В решті-решт можна відзначити три основні сегменти ринку виходячи з основного матеріалу рамної конструкції вікна. Найбільший сегмент це металопластик. Через свою відносну дешевизну і гарні експлуатаційні характеристики, багато покупців віддають перевагу саме йому, але крім цього певний сегмент зайняли вікна з так званого «теплого алюмінію» і з традиційного матеріалу - деревини.
Другим актуальним питанням є вибір склопакетів. Одно-, двох- або трикамерні з різними типами покриття, вони не залежать від бренду і матеріалу рами, але їх конструкція грає не останню роль.

Актуальні критерії, за якими можна буде проаналізувати конструкції, наступні:
- Вплив зовнішніх атмосферних чинників на роботу конструкції. Методики випробувань ;
- Енергоефективність конструкції;
- Матеріали та будова віконного профілю. Вплив матеріалів на властивості та якісні показники вікна;
- Вплив якості монтажу на теплозахисні властивості вікон;
- Віконна фурнітура, її функція;
- Будова склопакетів та спеціалізовані покриття;
- Економічна доцільність.

ОЦІНКА ВПЛИВУ ЗОВНІШНІХ ЧИННИКІВ

Вплив повітряного і теплового напору, опадів, сонячного тепла або холоду, а також шуму з однаковою силою діє як на стіни так і на вікна. Вікна значно тонші в порівнянні зі стіною і більш уразливі, тому вони є предметом дуже серйозної інженерної розробки. У нинішній час, для оцінки різних зовнішніх впливів на вікна я найчастіше стикаюся в своїй практиці з номенклатурою європейських будівельних норм (єврокодів DIN EN ). Це й не дивно, адже практично всі сучасні віконні технології були завезені з країн зарубіжжя. Як і у вітчизняній промисловості, ці випробування проводять певні науково-дослідні лабораторії, такі наприклад як «ift Rosenheim» -(Міжнародний науковий центр випробувань по придатності будівельної продукції). Основою випробувань є тест на витривалість різних впливів, які симулюють реальні явища. Отже давайте розглянемо їх ближче.

Індекс зниження звуку позначається як Rw- він відображає здатність віконної системи знижувати шумове навантаження та виражається в децибелах (dB).
Частота звукової хвилі для проведення випробувань становить найчастіше від 100 Гц до 3150Гц. Така хвиля не враховує низькочастотні коливання і верхні частоти, адже людське вухо може сприймати частоту звуку від 16 до 22000 Гц, але по суті відображає основні звукові коливання які можуть заподіяти дискомфорт. Звуки між 16 і 100гц мають характер ударного походження, а звуки вище 3150 Гц це ті коливання, які перестають бути характерними основним частотам людської мови.
Rw віконної рами не має абсолютного значення і залежить від звукоізоляційних якостей склопакета, встановленого у віконній системі, тому його показники можуть варіюватися десь в межах 2-10 dB.

Повітропроникність віконної системи (англ.- air permeability или air tightness) вимірює здатність конструкції пропускати температурний натиск повітря, що виникає при різниці температур між внутрішнім і зовнішнім середовищем, а також вітровий натиск, що виникає від переміщення повітряних мас. Згідно норм єврокодів показники повітропроникності  повинні відповідати одному з чотирьох класів. Максимальний тиск передбачений таблицею в 600 Па відповідає швидкості вітру 30м /с на 1м²  площі, при щільності повітря в  1,2 кг/м³. За визначенням потужності це вітер, що виникає при сильній штормовій погоді.
На (мал. 1) наведена таблиця в якій відображені класи і їх значення.

Клас / Сlass

Тиск при випробуванні / Test pressure
Па / Pa

Максимальна повітряне ущільнення / Мах air sealing
м³/ Ч / м / m³/ H / m

1

150

12,5

2

300

6,75

3

600

2,25

4

600

0,75

Мал.1

Стійкість до вологопроникності (англ.- water tightness) вимірює можливість проникнення вологи в конструкцію під дією вітру, симулюючи, таким чином, штормову погоду. Стійкість вимірюється значенням тиску повітря, що спрямовано на випробовуваний зразок при якому також подається через форсунки вода. Це відбувається протягом певного часу, що визначено тестом. Тест буде пройдено, якщо віконна система зберегла герметичність. Так наприклад клас 9а відповідає тиску в 600 Па і відрізку часу в 55мін. (див .мал.2)
 

стійкість вологопроникності / water tightness

Клас / Сlass

Е

Тиск при випробуванні / Test pressure
Па / Pa

 

0

 

50

 

100

 

150

 

200

 

250

 

300

 

450

 

600

 

> 600

Мал.2

Деякі віконні системи здатні витримувати і більші навантаження ніж передбачено максимальними табличними значеннями, в цьому випадку вказується "понад" клас через префікс «Е» і до нього дописується тиск в (Па) при якому віконна система по закінченню зазначеного часу зберегла герметичність. Наприклад Сlass E1250
 
Опір вітровим навантаженням (англ.- wind load resistance) вимірює структурну міцність віконної системи під впливом натиску вітру. Тест проводиться з підвищенням тиску до втрати цілісності конструкції. Максимальний тиск повітря для Сlass 5 відповідає 2000Па. Така сила, що обрушується на 1м²  випробувального зразку є еквівалентом швидкості вітру 60м /с при щільності повітря1,2 кг/м³ і є по суті найсильнішим ураганом. Цей тест на пряму пов'язаний з стійкістю рами до прогину (англ.- bending of frame) від вітрового навантаження. (див .мал. 3)
 

Опір вітровим навантаженням / wind load resistance

Клас / Сlass

1

2

3

4

5

         Е

Тиск при випробуванні / Test pressure
Па / Pa

 

400

 

800

 

1200

 

1600

 

2000

 

> 2000

Клас / Сlass

А

B

C

Прогин рами / Bending of frame

<1/50

<1/200

<1/300

Мал.3

Як і у випадку з вологопроникністю, деякі вікна витримують і значно більші навантаження, ніж ті, що визначені таблицею. Вони так само позначаються через префікс «Е» і значенням тиску в Па, при якому віконна система ще зберігає свою структурну цілісність.
Розглянувши основні типи впливу можна зробити висновок, що вікна, які відповідають найвищим класам дійсно є неймовірно міцними і герметичними. Наприкінці цього розділу необхідно зазначити, що теплотехнічні та акустичні показники, а також показники повітря і вологопроникності для різних систем будуть залежати від кількості контурів ущільнення, а також багато в чому на ізоляційні показники вікна в цілому впливає якісна обв'язка стулки і рами фурнітурою. Вікна стандартно мають два або три контури ущільнення в залежності від виробника. Ущільнення зазвичай виготовляють з технічного каучуку.
 
Є ще один метод випробування, але він головним чином орієнтований на вікно в зборі і призначений для оцінки стійкості до злому ( англ.- burglar resistance). Позначаються класи європейських віконних систем найчастіше через префікс «RC» (Resistance class). Всього шість класів WK (RC) 1-6, що використовують спеціальне скління, з двома підкласами RC1-2N, які в свою чергу комплектуються звичайним листовим склом. Кожен з класів відповідає певному рівню підготовки при зломі, досвідченості зломщика і часу проникнення. Дивіться таблицю нижче.
 

класи стійкості:

Скління по DIN EN 356

Порушники і методи

Час тесту по DIN V ENV 1630:
DIN V EN V 1630:

RC1

Композитний скління

вандал:
Удар, натиснення, невеликий захист від важеля

 

-

RC2

 

P4 A

зломщик:
Фізичні зусилля, прості інструменти. Викрутка, клин, плоскогубці

 

3 - 15 хв

RC3

P5 A

зломщик:
З додаванням другої викрутки і лому

5 - 20 хв

RC4

 

P6 B

Досвідчений зломщик:
З додаванням використання пилки і інструментів, таких як сокира і долото

 

10 - 30 хв

RC5

 

P7 B

Досвідчений зломщик:
з додаванням використання електроінструментів, таких як дриль, електропилка і т.д.

15 - 40 хв

RC6

 

P8 B

Досвідчений зломщик:
З додаванням використання спец. техніки.

 

20 - 50 хв

Мал.4

Хотілося звернути увагу на те, що для гарантування класу зазначеного в таблиці необхідно використовувати композитне або броньоване скло відповідної товщини, докладніше про це зазначено в «ДСТУ Б В.2.7-123» і «ДСТУ Б В.2.7-107-2008».

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ КОНСТРУКЦІЇ

Як зазначалося раніше, оціночні значення багатьох брендів взяті з іноземних джерел. Так U-factor це чисельне значення, якe демонструє загальну теплопередачу модулів конструкції. Розмірність теплопередачі U (Вт/м² °С) або (Вт/м² °К). Коефіцієнт теплопровідності “k” i коефіцієнт теплопровідності “λ” це одне й те саме. Розмірність коефіцієнту теплопровідності k - (Вт/м °С) або (Вт/м °К).

Чим менше значення U, тим краще конструкція чинить опір втратам тепла!

Літерні позначення U-factor для різних модулів вікна наступні:
Uf- це коефіцієнт теплопередачі віконної рами.
Ug- це коефіцієнт теплопередачі склопакета.
Uw- це загальний усереднений коефіцієнт теплопередачі вікна в цілому. Оцінка теплозахисної ефективності модулів конструкції у вітчизняній індустрії часто здійснюється показником загального опору теплопередачі R, (м²°С /Вт).

Для того щоб зрозуміти орієнтовно чому дорівнює опір теплопередачі конструкції R при відомому значенні U, необхідно виконати наступне1/U=R . У нашій країні середнє значення опору теплопередачі вікна має рівнятися не менше ніж Rq min =0,75(м²°С /Вт), для першої температурної зони і для другої температурної зони Rq min =0,6(м²°С /Вт). Tак, можна зіставити ці значення з Uw=1,33 і Uw=1,67 (Вт/м² °К) відповідно.

Uw зазвичай досягається великою товщиною віконної системи, збільшеною глибиною посадки склопакета в профіль і наявністю товстого багатокамерного склопакета з енергозберігаючим покриттям. Значення Uf для сучасних віконних систем в середньому складають Uf =2,7...0,70 (Вт/м²° К) і навіть менше. Цьому приблизно відповідає R=0,37-1,43 (м²° С /Вт). Площа віконної рами не значна в порівнянні з розміром склопакета, і тепловтрати через неї будуть досить малі, але, на мій погляд, бажано використовувати вікна зі значенням не більше Uf=1,33 (Вт/м²° К), тобто R=0,75 (м²°С /Вт) для першої температурної зони і Uf=1,67 (Вт/м² °К) R=0,6 (м²°С /Вт), для другої температурної зони.
Значення Uf менше 0,70 (Вт/м² °К) вказують на те, що віконна система може застосовуватися в енергопасивних будинках. Значення Ug рідко використовується в нашій країні для оцінки теплоефективності склопакета, тому що найчастіше склопакети комплектуються вітчизняними виробниками згідно (ДСТУ Б В.2.7-107-2008 "Склопакети клеєні будівельного призначення"), де теплоефективність прив'язана до значення опору теплопередачі R.
Для того, щоб розібратися в теплозахисних властивостях різних вікон і роботі склопакета мені необхідно нагадати читачеві про способи передачі теплової енергії. Їх всього три.

Перший спосіб, це передача тепла теплопровідністю.
Цей спосіб передачі тепла здійснюється в твердому, рідкому та газоподібному середовищах. Однак в чистому вигляді він спостерігається лише в суцільних матеріалах. У твердих тілах (діелектриках) і в рідинах енергія переноситься пружними хвилями, в газах - дифузією атомів або молекул, а в металах - дифузією електронів.

Другий спосіб це конвекція, передача теплоти в газовому середовищі або рідині, за допомогою потоку рухомих частинок газу або рідини.

Третій спосіб це випромінювання, тобто передача енергії електромагнітними (інфрачервоними) хвилями в газовому або безгазовому середовищі. Випромінювання ще називають емісією.

Співвідношення передачі тепла між цими трьома способами зумовлена властивостями матеріалу і конструкції, наявністю або відсутністю в них замкнутих газових пустот. Зазвичай в однорідних суцільних матеріалах тепло найбільше передається теплопровідністю. Передача теплоти в пустотних матеріалах безпосередньо залежить від розміру пустот, їх розташування і кількості. Чим більше відсоткове співвідношення прошарків в матеріалі і чим більше їх товщина, тим сильніше тепло передається через конвекцію і випромінювання (див.мал.5). Зі збільшенням температури поверхні відсоткове співвідношення передачі тепла випромінюванням збільшується і навпаки.

Діаграма залежності способів передачі тепла в повітряному прошарку від його товщини

Діаграма залежності способів передачі тепла в повітряному прошарку від його товщини.

Мал.5

Варто додати, що в горизонтальних прошарках невеликої висоти передача теплоти конвекцією практично не здійснюється, а в невеликих по товщині вертикальних прошарках від 5 до 10 мм передача тепла конвекцією слабшає, тому що висхідний і спадаючі струми охолодженого і нагрітого газу в них гальмують один одного.

Якщо товщина вертикального повітряного прошарку менше 5мм конвекція зникає зовсім.

Товщина повітряного прошарку не сильно впливає на його опір теплопередачі (див.мал.6). Як видно з діаграми різниця між значеннями опору теплопередачі прошарків товщиною 10мм і 150мм особливо не велика. Це означає, що немає особливого сенсу робити великі по товщині повітряні порожнини, адже вони будуть мати практично такі ж самі теплозахисні властивості як і порожнини меншого розміру. А ось великий масив з невеликих порожнин може поліпшити теплозахист.

Діаграма залежності опору теплопередачі повітряного прошарку R від його товщини

Діаграма залежності опору теплопередачі 
повітряного прошарку R від його товщини.

Мал.6

Важливими значеннями, що необхідні для оцінки властивостей матеріалу, є:

коефіцієнт теплопровідності -"λ"(Вт/(м•°С))
коефіцієнт випромінювання -"С" ( Вт/(м2 °К4))
коефіцієнт лінійного розширення -"α" (10-6 м/(мK)).

Перший з них "λ" показує, наскільки добре конструкція проводить тепло через себе.

Чим менше значення "λ", тим краще її теплоізоляційні властивості.

Другий "С" відображає властивості матеріалу передавати тепло інфрачервоним випромінюванням.

Чим більше значення коефіцієнта "С", тим сильніше відбувається теплове випромінювання.
Найбільше значення випромінювання, яке присвоєно так званому "абсолютно чорному тілу", становить С = 5,77 ( Вт/(м2 °К4))

Третій "α" показує, наскільки сильно може збільшуватися матеріал при нагріванні. Давайте почнемо розгляд характеристик трьох різних матеріалів віконних систем.

ВІКНА З «ТЕПЛОГО» АЛЮМІНІЮ

Вікна з теплого алюмінію

По суті, алюміній не може бути теплим. його коефіцієнт теплопровідності λ= 220,97 Вт/(м•°С). Він проводить тепло майже в 4 рази сильніше, ніж сталь λ= 58,15 Вт/(м•°С) і в 270 сильніше, ніж скло λ= 0,81 Вт/(м•°С). Фактично, тепло протікає через алюміній як стрімкий потік води, що біжить схилами гірської річки.
Цей матеріал на перший погляд зовсім не придатний для теплоізоляційних конструкцій. З іншого боку у алюмінію дуже низький коефіцієнт випромінювання тепла С = 0,26 Вт/(м2 °К4). Для порівняння, у скла коефіцієнт випромінювання тепла С = 5,41 Вт/(м2 °К4), тобто в 20 разів більше. У гуми коефіцієнт випромінювання тепла С= 4,94 Вт/(м2 °К4), тобто в 19 разів більше.

Це означає, що алюміній дуже погано передає тепло випромінюванням.

Він легкий міцний, а також не піддається дії корозії. Назва «Теплий алюміній» з'явилося через особливості конструкції віконної системи. Зовнішній і внутрішній каркас з алюмінію з'єднаний між собою елементами з поліаміду. Поліамід це міцний, довговічний, хімічно стійкий і не токсичний полімерний матеріал зазвичай темно-сірого або графітового кольору. Він добре переносить великі перепад температури і має відносно непогані теплоізоляційні властивості. Коефіцієнт теплопровідності його становить λ=0,28 Вт/(м•°С). Саме в поліамідних елементах відбувається різкий перепад температур в холодну пору року (див.мал.7), тому їх прийнято називати термомостами або терморозривами.
Як і будь-який метал, алюміній має великий коефіцієнт лінійного розширення 22.2(10-6 м/(мK)). Коефіцієнт лінійного розширення поліаміду становить 110(10-6 м/(мK)), це в 5 разів більше за алюміній, тому з'єднання термомостів і алюмінієвого каркаса між собою здійснюється через поздовжні пазогребневі вузли в декількох відповідальних точках (див.мал. 8)
 

Ізотерми у теплому алюмінію

Рис.7

Пазогребневі вузли поліаміду

Рис.8

Загалом, конструкція вікна в розрізі виглядає як тонкий структурний каркас з невеликою кількістю маленьких камер, заповнених повітрям. Тепло в такому вікні повинно було найбільшим чином передаватись випромінюванням і теплопровідністю і трохи конвекцією, так як розмір порожнин незначний, проте, як ви вже знаєте, алюміній дуже погано випромінює тепло. Передача тепла теплопровідністю теж зменшена через незначну площу зіткнення алюмінієвого каркаса і термомоста, а також із-за непоганих теплоізоляційних якостей самого поліаміду. Таким чином, виходить міцна, довговічна і досить тепла віконна система. Іноді для деяких моделей вікон між площинами термомостів монтують жорсткі утеплювачі, такі наприклад як пінополістирол (див.мал. 9). Цю частину конструкції прийнято називати термовставкою.
 

Термовставка в теплому алюмініїТермовставка в теплому алюмінії

Мал.9

Утеплювач монтується з зазором в декілька міліметрів між зовнішнім і внутрішнім алюмінієвим каркасом, щоб зменшити безпосередню передачу тепла. Ці вікна мають в назві суфікс «SI», «SI +», «HI» або «HI +», який по суті є абревіатурою і розшифровується як "високо-ізольований".
Розглянувши вікна різних відомих брендів з таким маркуванням і загальної товщиною конструкції 75-80 мм, я виявив, що вони мають загальний середній коефіцієнт теплопередачі Uf =1,7-0,9 (Вт/м² К),), а при товщині 80-90 мм до Uf =0,7 (Вт/м² К) і навіть менше.

Тобто, енергоефективна віконна система з "теплого" алюмінію має бути з використанням термовставок і повинна мати монтажну товщину профілю не менше 75мм.

Повітропроникність алюмінієвих вікон в цілому дуже низька. Сам по собі метал і поліамід повітронепроникні. Завдяки високій точності деталей і установки декількох ущільнюючих контурів ці вікна найчастіше відповідають найвищим класам опору проникнення повітря і вологи. Ці вікна надзвичайно довговічні і стійкі до впливу зовнішнього середовища.

ДЕРЕВ'ЯНІ ВІКНА

Дерев'яні вікна

Ця віконна система представляє собою традиційний матеріал деревину. Цей матеріал використовувався тисячоліттями, він екологічно чистий і у висушеному стані має непогані теплоізолюючі властивості, досить міцний, може гнутися і добре піддається обробці. У побуті оброблена деревина має високі естетичні якості і приємна на дотик. Структура деревини має певні закономірності. Так, наприклад, напрямок волокон впливає на несучі здібності і теплоізоляційні властивості матеріалу. Коефіцієнт теплопровідності щільних порід, таких як дуб білий, при вологості 12%, з розташованими волокнами поперек теплового потоку становить λ= 0,139-0,23 Вт/(м•°С) , а при розташуванні волокнами уздовж теплового потоку λ= 0,41 Вт/(м•°С). У менш щільної сосни λ= 0,11-0,17 Вт/(м•°С) і λ= 0,35 Вт/(м•°С) відповідно.

Тобто, теплопровідність деревини збільшується майже в два рази при розміщенні її волокнами уздовж теплового потоку.

Важливо знати, що деревина, як матеріал рослинного походження, активно реагує на вологу. При збільшенні вологості повітря і під впливом великого перепаду температур з різних сторін в конструкції відбувається нерівномірне зволоження з подальшим розширенням зволожених волокон, яке може привести до її розтріскування, скручування і інших деформацій. У сучасних вікнах, щоб цього не сталося, використовують клеєний брус з декількох шарів деревини. Волокна в кожному шарі розташовані під кутом 90 ° щодо попереднього шару, компенсуючи, таким чином, один одного, але при цьому вони залишаються перпендикулярні тепловому потоку.
Зі збільшенням вологості деревини так само активно збільшується її теплопровідність, вона  добре повітре- і паропроникна і може бути схильна до гниття, тому вимагає обробки антисептиками і вологозахисними засобами.

 Значення Uf для дерев'яних вікон часто не вказується. Але знаючи коефіцієнт теплопровідності λ можна оцінити опір теплопередачі R , а так і Uf.
Для дерев'яного віконного блоку з дуба товщиною 78мм опір теплопередачі буде наступним R = 0,078 / 0,139 = 0,561(м²° С / Вт). Це можна порівняти з коефіцієнтом теплопередачі Uf=1,78 (Вт / м² °K). Якщо зробити ці прорахунки для сосни, то R = 0,71(м²° С / Вт), тобто Uf = 1,41 (Вт / м² °K).

Таким чином, стає очевидним те, що деревина щільних і більш міцних порід гірше чинить супротив передачі тепла.

У дерев'яних вікнах через суцільну структуру матеріалу передача тепла відбувається найбільшою мірою теплопровідністю. Перепад температури між внутрішньою і зовнішньою поверхнями віконної конструкції буде плавно розтягнутий, маючи практично лінійний характер. Довговічність дерев'яних вікон залежить від породи деревини і якості її підготовки. Зазвичай, щільні породи служать довше, але володіють більшою масою. Таке вікно прослужить настільки довго, наскільки це дозволить сам матеріал рами. Останнім часом все частіше зустрічається симбіоз деревини і алюмінію. Ці вікна так і називають дерево-алюмінієві. Вони є розумною комбінацією двох віконних систем, що поєднують в собі найкращі якості матеріалів. Частка участі дерев'яної або алюмінієвої системи для такої віконної конструкції може бути різною. Ці вікна, напевно, найскладніші з точки зору інженерії.
 

дерево-алюмінієві вікнадерево-алюмінієві вікнадерево-алюмінієві вікна

Мал.10

МЕТАЛОПЛАСТИКОВІ ВІКНА

Металопластикові вікна

Вони складаються з двох основних компонентів. Один з них це пластиковий профіль, який виконаний з пресованого ПВХ(PVC). Цей матеріал має кілька стабілізаційних добавок, він не токсичний в звичайному стані і не схильний до дії ультрафіолету. Термін служби такого вікна обмежений тільки якістю самого ПВХ. Поверхні профілю можуть декоруватися під всілякі текстури та кольори. Найчастіше каркасний елемент являє собою товстостінний «u» -подібний профіль з оцинкованої сталі. Така форма і товщина необхідна для кращої поздовжньої жорсткості через пластичні якості ПВХ. У деяких більш технологічно просунутих віконних системах, використовують кілька ребер жорсткості з хлорованого полівінілхлориду (PVC-С) якій є міцнішим. Від нагрівання ПВХ має властивості збільшувати свої розміри, але не так сильно як інші полімери.
Коефіцієнт лінійного розширення ПВХ α=50,4(10-6 м/(мK)).
Його коефіцієнт теплопровідності досить низький і становить λ= 0,15 -0,19 Вт/(м•°С),
а ось коефіцієнт випромінювання навпаки дуже високий С = 5,42 Вт/(м2 °К4).
Теплоізоляція вікон з такого матеріалу заснована на принципі герметичних повітряних вертикальних і горизонтальних камер, що виникають при спаюванні елементів конструкції між собою. Великий вплив на теплоізоляційні властивості, в даному випадку, має загальна товщина профілю і кількість камер між його зовнішньою і внутрішньою поверхнею. Загальний коефіцієнт таких вікон при товщині від 70 до 80мм складає Uf =1,3-0,94 (Вт/м² °К).

Це означає, що по своїх теплозахисних якостях пластикові віконні системи мають найкращі теплоізоляційні якості в порівнянні з аналогічними по товщині рамами з деревини та алюмінію.

У деяких вікнах реалізується заповнення камер віконного профілю спіненими або твердими утеплювачами (див.мал.11). Це допомагає значно знизити передачу тепла випромінюванням і збільшити теплоізоляційні властивості всієї віконної конструкції. Наприклад, коефіцієнт теплопередачі віконного блоку фірми «TILTCO» серія E8000 при товщині в 70 мм дорівнює Uf = 0,86(Вт /м² К). Це безпрецедентний теплозахист, при такій товщині.
 

Металопластикові вікнаМеталопластикові вікна з термовставкою

Мал.11

ФУРНІТУРА

Фурнітура віконних систем служить для замикання стулок вікна, а також для переміщення стулок в положення "відкрито" або "закрито". До складу фурнітури входить комплекс рухомих і нерухомих деталей, таких як петлі, запірні механізми та відповідні планки, "ножиці", ролики, віконні ручки і т.д.
Окремо варто відзначити, що петлі виготовляють в накладному і прихованому виконанні.
У нинішній час існує досить великий вибір типів фурнітури.
В міру ускладнення її функцій і механізмів можна виділити два основних:
-поворотно-відкидна і її модифікації (поворотна і відкидна),
- похило або паралельно-зсувні а, також паралельно-складна.
Якщо порівняти поворотно-відкидну і поворотну фурнітуру, то в житлових будинках приорітетніше встановлювати саме поворотно-відкидну фурнітуру, так як перша має притискні механізми по всьому контуру (периметру) стулки, і краще ущільнює вікно.
Важливу роль в даному випадку буде відігравати виконання петлі. При накладному варіанті петлі поворотно-відкидної стулки верхня петля, на відміну від нижньої, буде віджимати ущільнювач, злегка погіршуючи герметичність внутрішнього ущільнювального контуру. (див.мал.12)
 

накладний варіант петлі

Мал.12

При використанні прихованої петлі цього не відбувається, ущільнювач внутрішнього контуру повноцінно притискається (див.мал. 13).

прихована петля

Мал.13

Максимальна вага стулки для поворотно-відкидної і поворотної фурнітури становить не більше 130 кг.
Похило або паралельно-зсувна фурнітура. Сама назва говорить про всі її функції. Вона може встановлюватися на стулку вагою до 150 кг. Замикання і обв'язка такої фурнітури здійснюється по всьому периметру стулки (див.мал.14а).

паралельно-зсувна фурнітура

Мал.14a

На мал. 14б зображена паралельно-складна система.

паралельно-складна система

Мал.14б

Запірні елементи для будь-якої фурнітури - це механізми з Еліпсо-подібними кулачками (їх зазвичай називають цапфами) на стулці і спеціальними відповідними запірними планками, що встановлюються на рамі (див.мал.15).

Запірні елементи  фурнітури

Мал.15

У положенні "закрито" запірні планки входять в зачеплення з цапфами механізмів на стулці і замикають вікно. Кількість запірних планок підбирається виходячи з розмірів стулки і виду фурнітури.

МОНТАЖНІ РОБОТИ

Важливо так само згадати, що розташування вікна в отворі і якість виконання монтажних робіт може вплинути на енергоефективність конструкції в цілому. На практиці монтаж будь-яких віконних систем дуже часто закінчується після нанесенням монтажної піни, але це не означає, що більше з піною нічого робити не треба. Функція піни полягає в тому, щоб надати жорсткості встановленому віконному блоку і утеплити розрив між вікном і стіною, але піна не захищає від попадання атмосферної вологи, вона паропроникна і схильна до впливу ультрафіолету, від якого її структура руйнується.
Зимою тиск насиченого парою повітря всередині приміщення буде завжди вище, ніж зовні і тому пара завжди буде прагнути рухатись в сторону більш низького тиску, тобто в сторону вулиці. Перебуваючи в зоні різкого перепаду температур, незахищена від проникнення пари піна може накопичувати вологу. Це призведе до зменшення її теплоізоляційних властивостей.

Для повноцінного захисту піни зсередини необхідно використовувати пароізоляційну стрічку.

Такою стрічкою заклеюють піну всередині приміщення між укісом і вікном. Зазвичай вона виконана у вигляді алюмінієвої самоклеючої фольги, але так само зустрічаються бутилові, каучукові та їх різновиди.

Зовні, для ущільнення відстані між віконною рамою і чвертю використовують ущільнювальну стрічку (ПСУС) на самоклеючій основі або еластичні герметики для зовнішніх робіт.

Підвіконну зовнішню частину слід заклеїти гідроізоляційної стрічкою. Це попередить намокання піни через проникнення атмосферної вологи між підвіконним відливом і віконним профілем. (див.мал.16). У випадку якщо в конструкції стіни не передбачені чверті, то слід заклеїти весь монтажний зовнішній периметр гідроізоляційної стрічкою.

Монтажна схема вікна

Мал.16

СКЛОПАКЕТ

Склопакет

Це найвідповідальніше місце у вікні. Він становить найбільшу частину віконної конструкції і має на перший погляд досить зрозумілу будову. Прийнято вважати, що чим товще склопакет і чим більше в ньому камер, тим він тепліше, але це не завжди так. Конструкція склопакета є пустотним матеріалом з прозорими ребрами з аркушів скла, скріпленими між собою дистанційними рамками і герметиком. Аркуші скла, які використовують для склопакетів, можуть мати різну товщину від 4 мм і вище до декількох сантиметрів. Кількість шибок в склопакеті впливає на його прозорість. Важливо знати, що чим більше шибок і чим більше їх товщина, тим менше в цілому прозорість склопакета. Щільність скла досить велика 2500 кг / м³, тому при невеликих габаритах скло має значну масу. Основні види скла перераховані нижче (див.мал.17)

Таблиця видів скління

Найменування виду скла.

Нормативна документація на вигляд скла

Марка скла

листове

ДСТУ Б 827-122 (ГОСТ 111)

М1.М2, М7

армоване

ДСТУ Б 8.2.7-148 (ГОСТ 7481)

А

 

багатошарове:

ударостійке

 

ДСТУ Б В.2.7-123 (ГОСТ 30826)

 

Р1А, Р2А, РЗА, Р4А, Р5А

стійке до пробивання

P6B, P7B, P8B

безпечне

СМ1, СМ2, СМ3, СМ4

Забарвлене в масі

ГОСТ 32997

Т

укріплене

хімічно

 

Х

загартоване

ДСТУ Б В.2.7-110 (ГОСТ 30698)

З

Сонцезахисний (селективне)

 

С

 

енергозберігаюче
(Селективне)

тверде покриття

ДСТУ Б. 8.247-115 (ГОСТ 30733)

k

м'яке покриття

ГОСТ 31364

і

Мал.17

Дистанційні рамки завжди розташовані безперервним контуром по периметру аркушів скла і встановлюються на бутиловий герметик. Їх товщина зазвичай становить від 6 до 24 мм з кроком 2 мм. Якщо подивитися на склопакет через тепловізор, то відразу можна помітити, що в місцях розташування дистанційних рамок відбувається найбільші тепловтрати (див.мал.18)

Теплографічне зображення склопакета

Мал.18

Каркасний матеріал дистанційних рамок традиційно виконується з алюмінію, рідше зі сталі, але останнім часом також використовують полімери. Одні з найвідоміших брендів в цій сфері, які представлені на нашому ринку є thermix і swisspacer. Полімерні матеріали, як ви вже знаєте, мають в кілька десятків і сотень разів менший коефіцієнт теплопровідності порівняно з металами, тому для енергоефективних вікон бажано використовувати саме їх. Заповнення камер міжшибкового простору зазвичай проводиться сухим повітрям або інертними газами, такими як аргон або криптон. Так само практикують використання сумішей двох різних газів. Наповнення камер вимагає високої герметичності,яка досягається в більшості сучасних пакетів використанням герметиків з двокомпонентних поліуретанів або полісульфідів. Перевага інертних газів полягає в їх більшій в порівнянні з повітрям щільності і в'язкості, а також більш низькому коефіцієнті теплопровідності. Якщо коефіцієнт теплопровідності у сухого повітря при 0° С, λ= 0,026 Вт/(м•°С), то у аргону λ= 0,0165 Вт/(м•°С), і у криптону λ= 0,0096 Вт/(м•°С).

Тобто інертні гази значно гірше проводять тепло ніж повітря.

Збільшена в'язкість інертного газу уповільнює конвекцію. Показники ефективності роботи газових прошарків залежать від стандартів проведення випробувань і розрахунків, які можуть відрізнятись. Наприклад, в США вимірювання проводять згідно умов NRFC стандарту. Температура в випробуваннях зовнішнього повітря становить -18 • ° С, і внутрішнього 21 ° С, а розрахунки ведуть згідно ISO 15099. У європейських нормах використовують умови випробувань з іншими температурними значеннями. Температура зовнішнього повітря становить 0 °С, а внутрішнього 20 ° С, а для розрахунків використовується документ EN 673:2011 Glass in building. Determination of thermal transmittance (U value). Calculation method.

Детальніше про це можна прочитати тут.

Адаптована версія документа для нашої країни називається ДСТУ EN 673: 2009 "Скло будівельне. Методика визначення коефіцієнта теплопередачі багатошарових конструкцій ". Кількість камер в склопакеті теж певним чином впливає (див.мал.19).

Графіки залежності ефективності коефіцієнта теплопередачі Ug однокамерного і двокамерного склопакетів від ширини міжскляної відстані і заповнення газу згідно EN. 673: 2011

Графіки залежності ефективності коефіцієнта теплопередачі Ug однокамерного склопакетіа від ширини міжскляної відстані і заповнює газу згідно EN. 673: 2011
Графіки залежності ефективності коефіцієнта теплопередачі Ug  двокамерного склопакета від ширини міжскляної відстані і заповнює газу згідно EN. 673: 2011

Мал.19

З графіка видно, що і для однокамерного і для двокамерного склопакета використання інертних газів покращує їх енергоефективність, однак різниця значень коефіцієнта теплопередачі в міру збільшення міжшибкової відстані падає. Також важливо відзначити, що паралельно відбувається тенденція до зменшення різниці значень між інертними газами і повітрям. Так, наприклад, різницю величин опору теплопередачі між двома однаковими двокамерними склопакетами з розміром дистанційної рамки 8мм, заповненими в одному випадку повітрям і в другому криптоном, складе близько 17%. При збільшенні дистанційної рамки до 18мм ця різниця складе вже 11%. Це пов'язано з тим, що інертні гази та повітря зменшують передачу тепла тільки теплопровідністю і конвекцією, для випромінювання перераховані вище гази і газові суміші прозорі. Випромінювання проходить крізь них як ніж крізь масло, не зменшуючись. Нагадаю, що зі збільшенням товщини газового прошарку випромінювання починає відігравати більш значну роль (див.мал.1). Так у склопакета з дистанційною рамкою не менше 10мм передача тепла випромінюванням становитиме до 70%. Важливим буде відзначити, що навіть для двокамерного склопакета з дистанційною рамкою 18мм і заповненням міжшибкового простору криптоном, коефіцієнт теплопередачі складає Ug =1,56(Вт/м² °К), тобто опір теплопередачі буде дорівнювати приблизно R=0,64(м²°С /Вт), що задовольняє умові другої температурної зони. Як ви вже знаєте, номінальне значення опору теплопередачі вікна для першої температурної зони має скласти не менше R=0,75(м²°С /Вт).

Таким чином стає зрозуміло, що крім двох камер з важким заповнюючим газом необхідно ще якесь додаткове інженерне рішення, яке покращить теплозахисні властивості склопакета.

Необхідно якось зменшити передачу тепла випромінюванням.
Якщо розглянути весь спектр сонячного випромінювання, то можна виділити три основні, які найбільше несуть теплове випромінювання. Це ультрафіолетовий спектр (10... 380 нм), видимий спектр (380 ... 780 нм), інфрачервоне випромінювання (780..1000000 нм).
Інфрачервоний спектр за версією стандарту ISO 20473 розділяється на ще три:
-ближнє (коротке) інфрачервоне випромінювання- від 780 до 3000 нм;
-середнє (довге) інфрачервоне випромінювання- від 3000 до 50 000 нм;
-дальнє(довге) інфрачервоне випромінювання- від 50 до 1000 мкм

Частина спектра сонячного випромінювання

Мал.20

Звичайне силікатне скло пропускає тільки невелику частину ультрафіолетового випромінювання, починаючи від 320нм, повністю пропускає видимий спектр і частину інфрачервоного випромінювання (780..2000нм), пропускна здатність спектру від 2000 нм починає різко зменшуватися і вже спектр від 5000 нм звичайне скло практично не пропускає!

Це означає, що проникнення крізь скло інфрачервоного спектра відбувається лише в частині короткохвильового або ближнього випромінювання.

Пропускна здатність звичайного силікатного скла

Мал.21

Найбільш інтенсивне теплове випромінювання від літнього сонця в повному обсязі проходить крізь скло, воно частково відбивається і поглинається склом, але більша частина, це більше 70%, проходить далі. Взимку найбільш інтенсивне випромінювання виходить з приміщення. Найбільша щільність випромінювання буде переважно в дальньому ІЧ діапазоні, яке не пропускається і добре поглинається склом. Такий стан речей призвів до використання вже давно відомого поєднання скла і металу, під назвою селективне скло (від анг.- selective / виборочний). Це скло здатне вибірково зменшувати пропускання певного спектру випромінювання. В даному випадку мова іде про енергозберігаюче світлопрозоре покриття скління. Ці шибки в зарубіжних аналогах позначаються як "Low-E" (Від англ.- low- emissivity / Низько-випромінюючі).

Тобто, це саме і є те рішення, яке в змозі зменшити передачу тепла випромінюванням.

На вітчизняному ринку найбільше представлені енергозберігаючі селективні шибки з "k" і "і" покриттям. так зване k-скло має піролітичне покриття у вигляді шару оксиду олова. Воно наноситься на одну поверхню скла ще на етапі виготовлення, коли ще не охолола скляна маса рухається по конвеєру. Молекули оксиду за рахунок сильного нагріву поверхні перемішуються з молекулам скла як би запікаючись. Шар оксиду після охолодження скла не схильний до абразивного впливу, тому це покриття називається твердим покриттям.
Так зване і-скло має покриття нанесене методом вакуумного напилення декількома шарами, з чергуванням шарів діелектрика і срібла, але іноді замість срібла може використовуватися цинк або олово. Діелектриком часто виступають оксиди деяких металів. Залежно від кількості шарів срібла, покриття має відповідну позначку (single,double або triple Low-E), тобто одинарне, подвійне або потрійне низько-емісійне покриття (див.мал.22).
 

низько-емісійне покриття (triple Low-E) відзняте електронним мікроскопом (х 50 000 крат)

На фотографії низько-емісійне покриття (triple Low-E) відзняте електронним мікроскопом (х 50 000 крат). Загальна товщина покриття становить приблизно 250 нм, це близько 1/200-й товщини людської волосини.

Чим більше шарів срібла, тим сильніше це покриття буде знижувати передачу тепла випромінюванням. Таке покриття легко дряпається, тому називається м'яким покриттям і зазвичай наноситься лише з одного боку, завжди зверненого всередину склопакета. Срібло, як і алюміній, має досить низький коефіцієнт випромінювання С = 1,15-1,73 Вт/(м2 °К4). Олово має трохи більш високе значення С = 2,03 Вт/(м2 °К4),Але енергозберігаюча перевага і-скла в порівнянні з k-склом більш вагома. Значення коефіцієнта випромінювання k-скла С =0,86...1,04 Вт/(м2 °К4), а для і-скла (double Low-E) всього лише С =0,12 ...0,35 Вт/(м2 °К4). Коефіцієнт випромінювання таких покриттів строго регламентований і визначається методом випробувань у поверхні з низько-емісійним покриттям згідно "EN 12898:2001Glass in building - Determination of the emissivity" ( адаптований аналог ГОСТ EN 12898)

Певно, що використання і-скла набагато краще сприяє зменшенню теплового випромінювання ніж k-скла.

Пропускний діапазон випромінювання у таких покриттів вужче ніж у звичайного скла (див.мал.22)

Спектр Low-E покриття

Мал.22

Як видно з спектрограми і-скло (double Low-E) пропускає випромінювання приблизно від 320 нм до 1500 нм, тобто частина короткохвильового інфрачервоного спектра все ж проходить через таке покриття. Так само воно частково блокує ультрафіолетовий спектр. Оптичні властивості Low-E скла злегка погіршуються, через незначний тонуючий ефект. Таке скло також надає екрануючі властивості і може створювати перешкоди для радіо, супутникового та стільникового зв'язку.

Пропускна здатність звичайного і low-e скла

Мал.23

Теплоефективність Low-E покриття набагато більша ніж використання важких газів в просторі між шибками. Наприклад, якщо порівняти два аналогічних двокамерних склопакета заповнених повітрям, але у одне з яких встановлено одне і-скло, то різниця в значеннях опору теплопередачі склопакетів R складе близько 30%, з додаванням другого і-скла ця різниця складе вже 50%. На багатьох рекламних проспектах склопакетів з таким склінням можна побачити картинку, на якій теплове випромінювання відбивається від скла як тенісний м'ячик і повертається назад, але з точки зору фізики це не достовірно.

Селективне "Low-E" скло, насправді, зменшує теплопередачу випромінюванням, а не відбиває промені! Тобто служить дамбою для теплового випромінювання.

Це дуже важливо розуміти, тому що розташування селективного"Low-E" скла в склопакеті буде позначатися по різному на його теплозахисних властивостях. Так, якщо розташувати скло зі сторони приміщення, селективної поверхнею зверненої до вулиці (див.мал.24а), воно буде зменшувати лише те випромінювання яке буде направлене в бік вулиці, тобто теплове випромінювання приладів опалення в зимовий період, а випромінювання сонця буде пропускати всередину . Цим досягається принцип енергопасивності, тобто зменшення витрат на опалення за рахунок енергозбереження і використання енергії сонця взимку. Влітку ж це скло практично ніяк не зупиняє дії випромінювання сонячних променів з боку вулиці. Воно лише зовсім трохи відіб'є сонячне випромінювання в різних діапазонах. У зарубіжних аналогах таке скло називають (HSG glass від англ.- high solar heat gain). В європейських холодних кліматичних регіонах рекомендують використовувати склопакети з HSG glass, а саме з твердим селективним покриттям.
І навпаки, якщо селективне скло розташувати з боку вулиці (див.мал.24б), спрямоване низько-емісійною поверхнею у бік приміщення, то воно буде зменшувати випромінювання сонячних променів і майже ні як не вплине на інфрачервоні хвилі, що випливають з приміщення взимку. У зарубіжних аналогах таке скло називають (LSG glass від англ.- low solar heat gain). На цю роль часто рекомендують використовувати шибки з м'яким покриттям, які чинять сильнішу тепло-зупину дію.

Таким чином стає зрозумілим, що для даних типів енергозберігаючого покриття дуже важливо їх розташування в склопакеті (див.мал.24).


 

Розташування low-e скла з боку приміщення

Розташування low-e скла з боку приміщення

Мал.24а

Розташування low-e скла з боку вулиці

Розташування low-e скла з боку вулиці

Мал.24б

Є думка, що шибки з LOW-E покриттям можуть бути схильні до термошоку, тобто руйнування від сильного нагріву, і тому рекомендують використовувати LOW-E тільки на термозміцнених або загартованих шибках, але з свого досвіду можу сказати, що я ніколи з таким не стикався. Рекомендую з цього приводу консультуватися з виробниками склопакетів. Ефективність такого скла значно більша, ніж газового прошарку в склопакеті. Так, наприклад однокамерний склопакети із заповненням міжшибкового простору повітрям і з одним і-склом більш енергоефективний, ніж аналогічний двокамерний склопакет з таким же заповненням, але без такого скла. З цього можна зробити висновок, що в сучасному склопакеті LOW-E скло повинно бути неодмінним атрибутом, але важливо знати, що у нас в Україні не регламентується використання LOW-E шибок для різних типів приміщень, а наприклад в Російській Федерації їх використання дозволено крім лікувально-профілактичних, дитячих навчальних закладів, а також житлових приміщень. На мій погляд, це пов'язано з низькою пропускною здатністю LOW-E шибок "ультрафіолетового випромінювання А" (з довжиною хвилі 320-380нм), а разом з цим і зменшенням дії інсоляції, тобто прямого попадання сонячного світла в приміщення через вікна протягом певного часу. Поряд з тим існують більш досконалі покриття у вигляді складних полімерних багатошарових плівок, ефективність яких більша, ніж у вищевказаних покриттів, але на вітчизняному ринку вони, на даний момент представлені дуже мало.

ШУМОЗАХИСНІ ВЛАСТИВОСТІ СКЛОПАКЕТІВ.

Скло має незначний коефіцієнт поглинання звуку і тому практично вся звукова хвиля відбивається від нього. На шумозахист склопакета в більшій мірі впливає кількість камер в склопакеті, але так само важливо знати, що певну роль відіграє і товщина скла. Зі збільшенням товщини скла зростає шумозахист. Наприклад, згідно ISO 717-1:2013(Acoustics -- Rating of sound insulation in buildings and of building elements) для скла товщиною 6мм Rw = 32 дБ, для скла товщиною 8 мм Rw = 33дБ і для 10мм Rw = 35 дБ, але не варто думати, що два скла в склопакеті дадуть сумарне значення по пониженню шуму. Однокамерний склопакет з товщиною скла 4 мм з відстанню між шибками 12...16 мм відповідає зниженню звукового тиску Rw = 30 дБ, а з товщиною скла 8мм з дистанцією між склінням 16 мм відповідає зниженню звукового тиску Rw = 34 дБ. Якщо конструкція скла виконана у вигляді триплексу то її звукоізоляційні властивості будуть краще, ніж у одного скла з такою ж загальною товщиною. Міжскляна відстань теж впливає на звукоізоляцію, але в межах товщини склопакета цей вплив зовсім невеликий, через незначні розміри дистанційних рамок.

З практики можу сказати, що оптимальний склопакет повинен мати наступні характеристики:

По-перше, він повинен бути двокамерним. Третє скло значно покращує звукоізоляцію і при цьому пакет буде мати достатню прозорість. Звичайно бажано використовувати полімерні дистанційні рамки.
По-друге, не дивлячись на те, що збільшення відстані між шибками більше 12... 16мм вже не сильно впливає на поліпшення опору теплопередачі газових прошарків, воно все ж сприяє збільшенню опору теплопередачі дистанційних рамок, так як збільшується їх товщина, а разом з цим і їх термічний опір. Таким чином, тепловтрати по периметру склопакета знижуються.
По-третє, в нашому помірно-континентальному кліматі присутні і холодна зима і спекотне літо, тому склопакет бажано робити з двома селективними шибками, ззовні і зсередини, зверненими покриттям один до одного. У парі вони будуть значно зменшувати витік тепла зимою і проникнення спеки від сонця влітку. Найбільше від сонця нагріваються південні і західні румби, але іноді і східні румби теж можуть бути схильні до сильного нагрівання, тому таке розташування LOW-E шибок буде тут доречним. Для північних румбів можна використовувати комбінацію з внутрішньої і середньої LOW-E шибок, що звернені селективною поверхнею до вулиці. Влітку сонце практично не освітлює північну сторону, а зимою таке розташування ще більше знизить тепловтрати від опалювальних приладів, у порівнянні з оппозитним розташуванням (Проте не слід забувати, що встановленню такого вікна має передувати теплотехнічний розрахунок тому, що це вікно буде добре впускати тепло і дуже погано випускати). Використання більше двох LOW-E шибок, буде відчутно збільшувати тонуючий ефект, тому я б не рекомендував би цього робити. Варто додати, що збільшення розміру дистанційних рамок на пакетах з LOW-E склом призведе до незначного зниження тепловтрат тому, що зі збільшенням розміру газового прошарку, випромінювання теж збільшить своє пропорційне значення, по відношенню до конвекції і теплопровідності (див.мал.5 ). Ефективність теплозахисту "LOW-E" скла, як ви вже знаєте вища, ніж газового прошарку. Це, в загалом, і призведе до ще невеликого поліпшення теплозахисних властивостей склопакета.
Варто згадати про трикамерні склопакети. Третя камера мала би поліпшити теплозахист ще десь на третину, але цього не відбувається. З діаграм на мал.19 видно, що різниця значень Ug між однокамерним та двокамерним склопакетами не подвоюється, а лише збільшується на 30-50%. Швидше за все тенденції теплоефективності третьої камери будуть ще менші. Якщо ж порівняти однакові по товщині двокамерний і трикамерний склопакет з однаковим заповнюючим газом, то різниця в опорі теплопередачі буде не на стільки сильно відчутна. В першу чергу через збільшення кількості значно теплопровіднішого скла. По-друге, втрати тепла через дистанційні рамки теж трохи збільшаться, тому що їх кількість стане більше, а їх сумарна товщина зменшиться. Трикамерна конструкція збільшить на третину масу склопакета, а значить і навантаження на петлі стулок.
Єдиною реальною перевагою буде значне поліпшення звукоізоляції.

Зрештою пропоную порівняти вартість різних за матеріалами віконних систем. Для порівняння я приймаю товщину віконної системи між 70мм і 80 мм включно. Див. мал. 25)

Схема вікна

Мал.25

Порівняльна таблиця віконних систем ( ціни вказані на момент літа 2017 року )

Типи матеріалу віконної  системи

Назва віконної системи
Та товщина монтажного профілю

Uf, (Вт/м² °К)

Орієнтовна вартість
Віконної системи
за схемою,грн

Алюміній

PONZIO PE 78N HI
78мм

0,9

13275.00

Деревина
Дуб/сосна

Евровікно Люкс
78мм

1,78 / 1,41

22070.00 / 13200.00

ПВХ

REHAU 70  /  SYNEGO MD
70мм /  80мм

1,3 /  0,94

3250.00 / уточнюється


 

Як виявилося, вибір вікон і склопакетів це не така вже й проста справа. Звичайно, озброївшись цими знаннями можна прийняти досить зважене рішення на користь того чи іншого вікна, але я як архітектор обов'язково рекомендую все ж консультуватися з фахівцями в цій сфері перед тим як прийняти остаточне рішення.

Дата видання: 24.10.2017
Автори: арх.Літинський А.В. та арх. Літинський О.В.

Ми доступні для спілкування:

viber          whatsApp          telegram
 

Наші сторінки в соцмережах:

facebook
 

Прямі контакти:

 

Графік роботи:

Пн-Сб, 9:00 – 18:00
 

Наші партнери:

з питань вентиляції та кондиціювання

Альтен система

з питань оснащення віконними та дверними констукціями

Укрфасадбуд
 

LitinskyandLitinsky.com
 

© Всі права захищені.